תקציר רעיוני

למה מפלגה חדשה?

לאחר מספר רב מדי של סבבי בחירות, עם מספר רב מדי של מועמדים וחברי כנסת אשר הפרו את הבטחותיהם לבוחר או לא קיימו אותם כלל, הגיעה העת להזרמת דם חדש למערכת הפוליטית. חברי הכנסת כיום אינם מממשים את מטרתם בכניסתם לכנסת ישראל, כאשר ברוב המקרים השיקול הפוליטי הקר והמנוכר הוא השולט בשיח במסדרונות הכנסת והממשלה ולא זו המקדשת והרואה את הסיוע לאזרח במרכז קבלת ההחלטות. הדבר נכון למפלגות מכל קצוות הקשת, אשר הבטיחו חדשות לבקרים לסייע לאוכלוסיות באופנים כאלו ואחרים, רק על מנת להבטיח את קולם וכניסתם למערכת הפוליטית ולשכוח מאותם מצביעים יום לאחר מכן. המפלגות הקיימות כיום רואים באזרחים ככלי שרת בכניסתם לממשלה, לא כאוכלוסיות מגוונות אשר דורשות צדק ומענה למגוון רחב ומקיף של נושאים אשר משפיעים על סדר היום הציבורי הישראלי. המפלגות – הלכה למעשה – דואגות לבוחריהן שלהן ולא פועלות בשם עקרונות הצדק והראוי בעשייה הציבורית. מפלגת שחר קמה על בסיס ההבנה שהמפלגות לא מקיימות את תפקידן ההיסטורי והחברתי – קיום קשר ישיר בין האזרח לשלטון באמצעות מוסדות מפלגתיים ושאיפה לשינוי סדרים חברתיים. המפלגה אמורה להוות כלי שרת ואמצעי לקבלת תלונות ותחושות של הציבור על השלטון, ולהעביר את המידע הזה לנבחרי הציבור, על מנת לתקן את המעוות. מפלגת שחר, אפוא, רואה בתפקיד היסטורי זה את בסיס הקיום שלה להקמת המפלגה וריצתה בבחירות – שכן אי קיום מצוות הקשר שבין האזרח לשלטון, לא תהא למפלגה זכות קיום בנוף הפוליטי.

מה מייחד את מפלגת שחר משאר המפלגות האחרות?

למפלגת שחר יש ארבעה מאפיינים ייחודיים אשר מבדילים אותה משאר המפלגות הוותיקות והחדשות כאחד:
  1.  גישה – מפלגת שחר רואה את עצמה כ"בולדוזר": מפלגה אשר האזרח עומד לנגד עיניה בעשייתה ויש לעשות הכל, בכלל האמצעים החוקיים העומדים לרשותה, על מנת לתקן את המעוות ולתת מזור למצוקות אזרחי ישראל. זכות הקיום של המפלגה תלוי ביכולת שלה לפעול למען האזרח הפשוט כל זמן וכל עת ולהוות בית וכתובת פוליטית לכולם, תוך הצבת סטנדרטים של מקצועיות ועשייה ברמות הגבוהות ביותר.
  2. לא מדברים בסיסמאות – המצע בפרט וכלל העשייה של מפלגת שחר אינה בגדר סיסמאות בלבד, אלא מגובה בחשיבה מקצועית אשר מבוססת על ניסיון וחוות דעת של אנשי מקצוע ושטח כאחד. בשונה משאר המפלגות ועל אף אם לפעמים אין לנו תוכנית עבודה מסודרת עד תום, המצע של מפלגת שחר מבוססת וניתן ליישמה כל עוד יש היתכנות פוליטית לקיום התכנים המופיעים במצע.
  3. מנהיגות אחרת וייחודית – ראשי המפלגה אינם מוכרים בנוף הפוליטי והחברתי, ואולם הדבר מהווה יתרון ולא חיסרון. במצב פוליטי בו אזרחי המדינה רודפים אחרי שמות ו"כוכבים" אשר מאכזבים אותם פעם אחר פעם, ניכר שאזרחי ישראל הולכים שבי אחרי דמויות ואנשים ריקים מתוכן ולא אחרי אידיאולוגיה ואנשי מעשה. אזרחי ישראל צריכים להתעורר ולהבין שלא השמות הגדולים עושים את השינוי, כי אם אנשים חדורי מוטיבציה ועשייה הם אלו אשר יעשו שינוי אמיתי בנוף הפוליטי והחברתי. מנהיג המפלגה וחבריה הינם אנשים כאלו, אשר לא רואים מולם את כס הכנסת והממשלה אלא את "הלבן בעיניים" של כלל אזרחי ישראל, שכן צו השעה הינו לדאוג לאזרחים כולם באמצעות מוסדות השלטון הקיימים – ולא לנצל את האזרחים בשביל להיכנס לאותם מוסדות ולא להיות לצידם ביום שאחרי.
  4. צוות מגוון ומנוסה ציבורית ופוליטיתכלל אנשי מפלגת שחר הינם בעלי עבר משמעותי בעשייה הציבורית הממשלתית והפוליטית, אשר יודעים פוליטיקה ומדיניות ציבורית נכונה מה היא. זהו שוני מהותי משאר המפלגות הקיימות בארץ: שוני ממפלגות חדשות אשר אין להן ניסיון בעשייה הציבורית והפוליטית, כך שהללו לא יודעים את המנגנונים הממשלתיים והחקיקתיים ולא ידעו לפעול ביום פקודה; ושוני ממפלגות וותיקות באמצעות חשיבה מחוץ לקופסה, ראייה ציבורית שונה ועשייה עם עודף מוטיבציה, במקום להסתמך על המוכר, הקיים והמנוכר.

שתפו את : תקציר רעיוני