מצע מפלגת שחר בנושא – תחבורה

הדרישה של אזרחי ישראל לתחבורה מובנית מאליה, לאור התשתיות שהוזנחו לאורך השנים וחוסר היכולת של אדם להגיע מנקודה אחת לשנייה במהירות האפשרית. רבים הם הכשלים אשר נמצאים במשרד התחבורה לאור חוסר קבלת החלטות של ממשלות ישראל אודות נושאים הקשורים בתשתית ורכב, לצד העובדה שהכוח עבור תחבורה ציבורית לא עובר מידי המדינה לידי רשויות מטרופוליטניות – מודל אשר מוכח ברחבי העולם ומסייע ביצירת תשתיות תחבורתיות המותאמות לצרכי תושבי המטרופולין.

סיום חקיקה של "חוק המטרו"

"חוק המטרו" מהווה את התשתית החוקית המאפשרת למדינה לפעול ביתר שאת ליישום מלא של תוכניות המטרו השונות, על מנת לאפשר את הסיום המהיר של בניית קווי המטרו. לצערנו, משום נסיבות פוליטיות, התנהלות תמוהה של משרד התחבורה בשנים האחרונות והתנהגות ילדותית מצד נבחרי הציבור, עד היום החוק לא עבר בהליך חקיקה מלאה, דבר אשר פוגע באופן מהותי ביכולת של המדינה לסיים את המיזם במהירות האפשרית ולאפשר הקלה משמעותית בחיי התושבים. מפלגת שחר תפעל מתוך אחריות לאומית-תחבורתית ותוביל לסיום החקיקה של "חוק המטרו", כאשר היא זו שתעלה את ההצעה להמשיך את הליך החקיקה שלה, בין אם המפלגה תהא חלק מהקואליציה או האופוזיציה. תוכנית לאומית אינה צריכה להיות מיושמת רק משום היות החוק קואליציוני או אופוזיציוני ועל כן המפלגה תפעל לחקיקה מלאה, לטובת אזרחי המדינה.

חקיקת "חוק הרשויות המטרופוליניות"

תכנון נתיבי ומסלולי תחבורה ציבורית נתון כיום להחלטה של הרשויות המקומיות ובשיתוף פעולה של משרד התחבורה. בימים שבהם המטרופולינים ירושלים, תל אביב, חיפה ובאר שבע לא היו משמעותיים מבחינת גודלם ומספר תושביהם, היה צורך בתכנונים בראייה מצומצמת. עם הרחבת המטרופולינים הן מבחינת שטח והן מבחינת אוכלוסייה, היה נכון לעבור למודל שבו המטרופולינים בעצמם מחליטים אודות אופי התחבורה הציבורית הנמצאת בתחומם שלהם. משרד התחבורה אפוא מסרב להעביר את הכוח לרשויות עצמאיות אלו, על אף שמודל הרשויות המטרופוליניות מוכח בעולם ככאלו אשר מסוגלים להביא פתרונות תחבורתיים מהירים, יעילים ובטווח זמן קצר יותר באופן משמעותי מהמודל המקביל הקיים כיום בארץ. מתוך הבנה שמודל הרשויות המטרופוליניות הוא המודל הנכון אשר יוכל לראות באופן רחב למדי את צרכי התחבורה הציבורית האזורית, תפעל מפלגת שחר לחקיקת "חוק הרשויות המטרופוליניות", אשר יאפשר את הקמתן של רשויות אלו ואשר יחליפו את המנגנון הקיים כיום במנגנון אשר יוכל לתת מענה רחב ובמבט על, תוך כדי קידום שיתוף פעולה של כלל הערים הנמצאים במטרופולין נתון.

אסדרת שוק האופניים החשמליים

רבים מדי הם המקרים בהם אנו שומעים אודות תאונות דרכים ועבירות תנועה המערבות אופניים חשמליים, בין אם משום "פריצת מהירות" המאפשרת לאופניים חשמליים לנסוע במהירות גבוהה מזו שנקבע על ידי היצרן, בין אם משום חוסר ניסיון והבנה של חוקי הדרך ובין אם משום כניעה של הורים לגחמי ילדיהם שבקניית אופניים חשמליים. שוק האופניים החשמליים היה אמור להוות כלי תחבורתי נקי ויעיל, אולם הוא מהווה כיום "מכת מדינה" וממשלות ישראל נמנעות מטיפול משמעותי וסדור בעניין זה. מפלגת שחר תסדיר את סוגיית האופניים החשמליים אחת ולתמיד, כאשר תפעל ביתר שאת לקיום אסדרה באמצעות 4 אבני דרך משמעותיים: (1) קיום חובת לוחות רישוי לאופניים חשמליים; (2) קיום חובת ביטוח למשתמשי אופניים חשמליים; (3) העלאת גיל הרישוי לאופניים חשמליים, כך שהאפשרות לשימוש בכלי יינתן רק לבעלי דרגת רישיון B לפחות אשר עברו בהצלחה קורס רענון לנהגים חדשים; (4) מתן שימוש לאופניים חשמליים רק על פי הגדרות יצרן, כאשר יבואן שישנה את הגדרות היצרן יהא צפוי לעונש מאסר בפועל.

הורדה משמעותית של מיסי רכב

ההוצאה השנייה הגדולה ביותר עבור האזרח הישראלי הפשוט הינו רכב – אמצעי אשר מסייע לאזרח בכלל הפעולות היום יומיות שלו. בעוד שתחבורה ציבורית אינה מהווה אלטרנטיבה ראויה עבור מרבית משתמשי הדרך, הרכב מהווה את האמצעי המהיר ביותר בהגעה מנקודת אחת לאחרת. יחד עם זאת, מיסי הרכב הגבוהים באופן משמעותי מונעים מישראלים רבים גישה לרכבים בטיחותיים, ירוקים ויעילים יותר מאלו הקיימים כיום בשוק היד השנייה והשלישית. כך אפוא מתקיים מעגל קסמים שבו יש יותר מדי רכבים בכבישי ישראל, לצד חוסר היכולת של המדינה לעודד קניית רכבים מיטביים יותר. מפלגת שחר תפעל בחקיקה להורדה משמעותית של מיסי הרכב וקביעת שיעורי מס קנייה מופחתים, באמצעות חקיקה ותקינה בהתאם לסוג הרכב, לפי ההצעה מטה:

סוג רכב

מס קנייה מוצע

גובה מע"מ מוצע

אופניים חשמליים

דו גלגלי חשמלי

רכבים חשמליים (כולל ציי רכב וליסינג)

5%

מוניות

משאיות

5%

רכבים היברידיים

דו ותלת גלגלי בנזין

10%

רכבים מונעי בנזין (כולל ציי רכב וליסינג)

טרקטורים

15%

טרקטורונים

רכב יוקרה (מעל 200,000 ש"ח)

50%

17%

בנוסף, תפעל מפלגת שחר לצמצום המע"מ המשולם על כל כלי רכב, כך ששיעורו יהיה בגובה המע"מ המופחת כפי שצוין בפרק האוצר במצע זה, בשיעור של 5%.

שתפו את : מצע מפלגת שחר בנושא – תחבורה