מצע מפלגת שחר בנושא – פיתוח ארצי

תפיסת ממשלות ישראל לדורותיהן בכל הנוגע לפיתוח ארצי לא השתנה באופן משמעותי מאז שנות ה-90, עת הגל האחרון שבו נוצר פיתוח ארצי משמעותי אשר אינו מרוכז במרכז הארץ. המדיניות של הממשלות לדורותיהן תמיד הסתמכו על גידול טבעי של האוכלוסייה באזורים מחוץ למרכז הארץ, בעוד שבפועל קורה דבר הפוך: צעירים אשר גרים ביישובים המרוחקים ממרכז הארץ מעוניינים לעבור למרכז הארץ, בעיקר מנסיבות הקשורות בתעסוקה ופנאי. ממשלות ישראל אפוא לא השכילו לתת מענה ראוי לסוגיות אלו, אשר בתורם מובילות לריכוזי אוכלוסיות משמעותי במרכז הארץ ולעליית יוקר המחייה, במקום לדאוג לפריסת אוכלוסייה ברחבי הארץ.
מפלגת שחר שואפת אפוא לפיתוח ארצי תוך התחשבות בצרכי האוכלוסיות הגרים ביישובים מרוחקים מהמרכז, תוך אמונה שמתן אמצעים ראויים למחייה הן ישפרו את רמת החיים של אלו הבוחרים לגור מחוץ למרכז הארץ והן ישפרו את ההוצאות הכלכליות הנלוות ממחייה במרכז הארץ.

הקצאת קרקעות ושטחי אש לטובת פיתוח אזורים תעשייתיים

מרבית הקרקעות אשר אינן מנוצלות בצפון ובדרום הארץ הינן בשימוש כוחות הביטחון, בעיקר לצרכי אימונים והפעלת שטחי אש. מדובר על שטחים רחבים מאוד אשר אינם מנוצלים כל השנה על ידי גופי הביטחון, במקום שהללו יהיו מנוצלים לצרכים תעשייתיים – בעיקר להקמת מתמחי תעסוקה רחבים אשר מאפשרים מעבר של כוח אדם מיטבי ליישובים הסמוכים לאזורים אלו. מפלגת שחר מעוניינת בפיתוח התעשייה במרחב שמחוץ למרכז הארץ ולשם כך תפעל יחד עם גופי הביטחון ורשות מקרקעי ישראל להקצאת קרקעות רחבי ידיים, לשם הקמת מתמחי תעשיות היי-טק ולואו-טק, אשר ימשוך בתורו כוח אדם איכותי. הקצאות אלו ייעשו תוך כדי התחשבות בצרכי הביטחון של מדינת ישראל אך כן יצטרך מרחב של גמישות מצד גופי הביטחון השונים.

עידוד מעבר חברות בינלאומיות והיי-טק לאזורי עדיפות לאומית

מספר החברות הבינלאומיות וההיי-טק אשר פועלות באזורי עדיפות לאומית נמוכה למדי, שכן המדינה אינה מעודדת מעבר חברות לאזורים אלו. הדבר נובע אפוא ממס חברות אשר באופן עקרוני משתלם לשלם אותו, שכן ההכנסה גבוהה מספיק על מנת לכסות את גובה מס החברות. מצב זה יוצר עיוות תעסוקתי וכן לא מאפשר פריסה של כוח אדם איכותי ברחבי הארץ, בעיקר משום ריכוז גבוהה של חברות במרכז הארץ. לשם שיפור המצב הקיים, מפלגת שחר תפעל לשינוי חוק עידוד השקעות הון אשר יסדיר מחדש את גובה המיסוי של חברות עם מחזור שנתי של למעלה מ-50 מיליון ש"ח בשנה הפועלות בארץ ואלו הפועלות באזורי עדיפות לאומית:

מספר עובדים בחברה

שיעור מס חברות במרכז הארץ

שיעור מס חברות באזורי עדיפות לאומית

מתחת ל-20 עובדים

10%

1%

בין 21-50 עובדים

12.5%

3%

בין 51-80 עובדים

15%

5%

בין 80-100 עובדים

20%

7%

מעל 100 עובדים

25%

10%

ייזום תוכנית לאומית לפיתוח ארצי למען צעירים

כפי שהובהר מעלה, הסוגייה הקשה ביותר עמה מתמודדת הפריפריה נוגעת ל"בריחה" של צעירים מאזורי הפריפריה למרכז הארץ, מתוך אמונה ושאיפה שמגורים במרכז הארץ יובילו לקידום מקצועי וכלכלי משמעותי אלמלא הצעירים היו נשארים באזורי הפריפריה. ממשלות ישראל אפוא לא השכילו לפתח תוכניות שכאלו על מנת להשאיר את הצעירים ככוח מניע באזורי הפריפריה, דבר אשר מוביל להזדקנות האוכלוסייה ביישובים מחוץ למרכז הארץ, פגיעה אנושה ביכולת של יישובים ומועצות אזוריות לקיים את עצמם כתוצאה מאיבוד הכנסות ועליית יוקר המחייה במרכז הארץ. מתוך שאיפה להביא כוח אדם צעיר ואיכותי ליישובי הפריפריה תוך הבטחת צרכיהם, מפלגת שחר תפעל להקמת מטה לאומי במשרד ראש הממשלה ומשרד הפנים, אשר יפנה משאבים לפיתוח ערים מחוזיות באזורי פריפריה, בו יוקמו התשתיות הנחוצות למעבר צעירים, זוגות צעירים ומשפחות צעירות לפריפריה: תחבורה, בריאות, תעסוקה, חינוך, בילוי ופנאי. הערים המחוזיות המיועדות לפיתוח זה הינן קריית שמונה, קצרין, בית שאן, ירוחם, מצפה רמון ושיטים.

שתפו את : מצע מפלגת שחר בנושא – פיתוח ארצי