מצע מפלגת שחר בנושא – ביטחון פנים

ביטחון פנים חשוב לא פחות מביטחון חברתי, שכן מתן תחושת ביטחון במרחב הציבורי הוא זה אשר מתרגם בסופו של יום לאמון גובר במוסדות המדינה בכלל ובמשטרת ישראל בפרט. שנים רבות מדי שסוגיות משמעותיות טופלו באופן לקוי למדי או שכוחות הביטחון לא קיבלו תשומת לב משמעותית, באופן אשר פוגע בכוח האדם אשר אמור להשרות תחושה של ביטחון עבור אזרחי המדינה.
ביטחון הפנים אפוא הוא לא רק המפתח לחברה ישראלית טובה יותר, אלא גם לקידמה ופיתוחה של חברה ישראלית טובה יותר, כזאת אשר אינה חוששת מהמרחב הציבורי אלא פועלת בתוכה ולמען כולם באופן שווה.

רפורמה משמעותית בכוח האדם של גופי הביטחון

גופי הביטחון אשר אינם נמנים עם צה"ל, דוגמת משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר והרשות הארצית לכבאות והצלה, מאופיינים לעיתים כגופים עם כוח אדם אשר אינו כשיר או בעל רמת שירותיות גבוהה, בשונה ממקבילו הצה"לי. הדבר נובע אפוא משתי סיבות עיקריות: (1) תפיסת החברה וחלק ממשרתיה בגופים אלו כ"נחותה" יותר לעומת צה"ל, דבר אשר מוביל כוח אדם ברמה בינונית ומטה לשירות; (2) תפיסה ארגונית אשר אינה משקיעה דיו במשרתיה ואינה נותנת למשרתים את כלל המשאבים הנחוצים על מנת להתפתח ולמשוך כוח אדם איכותי יותר מזה הקיים כיום. אלו הן אפוא סוגיות הנובעות הן מחוסר השקעה ממשלתי חמור ברמה התקציבית והן מחוסר תכנון ארגוני ארוך טווח של כלל הגופים המוזכרים לעיל. מתוך הצורך במרחב אישי בטוח עם משרתי כוחות ביטחון אשר הינם בעלי איכות ותודעת שירות גבוהה ביותר, מפלגת שחר תתחייב להקים ועדת שרים מיוחדת, הכוללת את שרי האוצר, ביטחון וביטחון הפנים, לשם תכנון ויישום רפורמה מקיפה אשר תגיש את מסקנותיה ותתחיל ביישומה תוך שנה מיום הקמתה ואשר תפעל ב-4 מישורים: (1) התאמת מודל השירות למקבילו הצה"לי, כך שהמשך השירות בגוף הביטחוני נעשה מגיל שירות חובה ולא ככניסה בשלב מאוחר יותר לשירות הביטחוני; (2) התאמת שכר כוח האדם בגופי הביטחון השונים למקבילם בצה"ל; (3) החדרת תודעת שירות ורוח לחימה בדומה לצה"ל; (4) הגדלה משמעותית של גיוון תעסוקתי וכניסת נשים לתפקידים בכירים.

קידום ויישום תוכנית לאומית להסרת נשק בלתי חוקי

הנשק הבלתי חוקי אשר מתפשט ברחבי המדינה הפך לבלתי נסבל ומערער עד מאוד את היציבות בחברה הישראלית בכלל ובקרב האוכלוסייה הערבית בפרט. אנו נאלצים לשמוע חדשות לבקרים אודות הקלות הבלתי נסבלת שבה אזרחי המדינה נפגעים מתפוצת הנשק הבלתי חוקי, כאשר ממשלות ישראל לדורותיהם התעלמו מסוגיה זו או אינם מסוגלים להילחם בתופעה הנוכחית, על אף יישומן של תוכניות נוכחיות למיגור האלימות והנשק הבלתי חוקי. זהו מצב בלתי נסלח ובלתי מתקבל על הדעת ומפלגת שחר תרים דגל אדום לנוכח סוגיה זו ותפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להסיר את הנשק הבלתי חוקי אחת ולתמיד. אין פתרון קסם ואין פתרון מהיר אשר יביא מענה לסוגיה, אך כן ניתן לפעול במספר מישורים על מנת לצמצם ואף להעלים את התופעה במספר שנים בודדות, החל משינויי חקיקה הקובעים עונשי מינימום גבוהים, גיוס פלוגות מג"ב במילואים לצד הגדלת מכסת השוטרים בשירות סדיר וקבע, הקצאת משאבים להגדלת היכולות של המשטרה לטפל בנושא זה ועצירת הפעילות הכלכלית של ארגוני הפשיעה, משפחות הפשע ומשפחות מסוכסכות.

טיפול משמעותי בפשיעה החקלאית

פשעים כנגד החקלאים פוגעת הן בביטחון הכלכלי של החקלאים, הן בביטחון התזונתי של אזרחי המדינה והן בביטחון של אומות העולם ביכולת לייבא מזון מחקלאי ישראל. כל זמן שהחקלאים אינם מקבלים מענה למצוקותיהם והתיקים כנגד פשיעה חקלאית מסתיימים בהרשעות מינימליות – אם בכלל – לא נוכל להבטיח ביטחון במרחב האישי לצד ביטחון תזונתי. הסיבות בגין הפשיעה החקלאית הינן רבות, אולם הנקודה היא אחת: אין עיסוק דיו בסוגיה זו ויש צורך מהותי במתן דגש לעניין זה. מפלגת שחר תפעל במוסדות הממשלה והכנסת על מנת להעלות את הסוגייה לסדר היום הציבורי, תפעל ליישום חקיקה מחמירה יותר כנגד עברייני פשיעה חקלאית, תסייע להכרה חוקית של עמותות וארגוני חברה אזרחית העוסקים בהגנה על חקלאים בדומה למערך הרבש"צים ותקים יחידה משטרתית מיוחדת ואגף מיוחד בפרקליטות אשר כל תפקידם יהיה לעסוק בסוגיית הפשיעה החקלאית, לשם צמצום והיעלמות הפשיעה כלפי חקלאי ישראל.

קידום שינוי תודעתי לסוגיות הקשורות באלימות במשפחה

התא המשפחתי הוא היקר לנו מכל והוא המהווה את עמוד השדרה של החברה הישראלית. קיום בית בישראל משמע מתן ביטחון לתא המשפחתי, כך שבעת צרה יהיה לתא זה יציבות על אף קשיים המתרחשים בתוכו. לצערנו, שנים רבות מדי שהטיפול בנושאים הקשורים בתא המשפחתי, לרבות אלימות בתוך המשפחה, לא מקבלים מענה משמעותי או רציני דיו הן מצד משטרת ישראל והן מצד הפרקליטות, באופן אשר משקף פעם אחר פעם את הכשלים שבתורם מובילים לפגיעה בתא המשפחתי, שהיה יכול להימנע מבעוד מועד אם תשומת הלב הייתה ניתנת במהירות.
מפלגת שחר חרדה מכל פגיעה בתא המשפחתי ותפעל להיעלמות תופעה זו, על ידי העברת התוכנית הלאומית למניעה וטיפול באלימות במשפחה לידי המשטרה, הקמת יחידה משטרתית מיוחדת ואגף מיוחדת בפרקליטות אשר כל תפקידם יהיה לעסוק בסוגיית האלימות המשפחתית, שינוי חקיקה מחמיר במיוחד כלפי אלו הפוגעים בתא המשפחתי ובחינה מחדש של אמצעי ונוהלי חקירה בעבירות אלו.

שתפו את : מצע מפלגת שחר בנושא – ביטחון פנים